oto kiralama şirketi nasıl açılır?

Yazan: 18 Nisan 2014 Cuma  
Kategori: ankara araba kiralama

oto-kiralama-sirketi-acmakOto kiralama şirketi açma düşüncesi ticarete atılmak isteyen bazı girişimcilerin aklına gelen bir yatırım olabilmektedir. Oto kiralama şirketi açmak , bir kaç araba satın alarak ve bir ofis tutarak, arabaları kiraya verip para kazanmak değildir asla. Bir çok kişiye dışarıdan kolay para kazanılacak bir iş gibi görünse de , hiç bir işte olmadığı gibi bu işte de kolay para kazanmak mümkün değildir. Ancak işinizi düzgün ve sistemli yürütürseniz uzun vadede iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu işe başlamayı düşünen genç yatırımcılar için bir kaç tavsiyede bulunmak isteriz.

Öncelikle oto kiralama işi bir ekip işidir. Tek başına yapılması neredeyse imkansızdır. Müşteri kazanabilmek ve talepleri geri çevirmemek adına başlangıçta en az 10 araçla başlamak ve bu araçların piyasada en çok talep gören marka ve modellerden harmanlanarak oluşturulması gerekmektedir. En önemli unsurlardan birisi de kuracağınız bir şirket adı ile bu işi yapmanız gereğidir. Araçlar kesinlikle şirketinizin adına olmalıdır.

Alacağınız araçların en az yarısının peşin para ile borçsuz bir şekilde filonuzda bulunması gerekmektedir. Bu, risk oranınızı oldukça düşürecektir.

Asla ve asla bir iki ya da 3 günlük kiralama yapmamanız ve kiralık araçlarda mutlaka süreye göre belirli bir km sınırı koymanız gerekmektedir. Aksi takdirde yaptığınız ciroyu servislerde bakım için harcamanız kaçınılmaz olacaktır.

Bireysel kiralamalarda memur, işyeri sahibi ya da özel sektörde belirli konumlarda çalışan kişiler dışında kiralama yapmamanız şiddetle tavsiye edilir. Olumsuz bir durumda hasarınızı karşılayabilecek kişilere kiralama yapmanız gerekmektedir.

Günlük kiralama sisteminden çok, firmalara aylık, 6 aylık ya da yıllık tarzı kiralamaya yönelmeniz orta ve uzun vadede size ciddi anlamda katkı sağlar, Nedir bunlar diyecek olursak; kullanıcı adedi ne kadar düşük olursa araçlarınız o kadar az  yıpranır. Orta ve uzun vadeli finansal planlama yapma şanzınız artar. Araçların özellikle trafik cezaları kontrol altına alınarak tahsilatları kolaylaşır.

Eski belli başlı kurumsal  firmalar dışında, bu işe az araç sayısı ile başlayıp günlük kiralama yapan hiç bir şirket büyüyememiş ve yerinde saymıştır. Hatta çoğu zarar ederek kapatmıştır.

Filoda asla 3 yaşından büyük araç bulundurmayın. Bu hem müşteri memnuniyeti , hem de araç masraf giderleri için çok önemlidir. 3 yaşını geçen araçlarınız ile vedalaşın. Bu yazımızda belirtildiği gibi çalıştı iseniz zaten o araç size kar olarak kalmıştır.

Gelelim işin pazarlama kısmına; insanların sizin bu işi yaptığınızı bilmesi, size yoğun olarak ulaşabilmeleri gerekmektedir. Basit ve eski bir yöntem olan gazete ilanlarından kaçının. Günümüz internet dünyası olduğuna göre, iyi bir internet sitesi ile birlikte , bu internet sitenizin bulunabilirliği ve görünebilirliliği açısından ciddi bir reklam yatırımı yapmanız gerekmektedir. Hiç bir kurumsal firma ya da araç kiraya verebileceğiniz güvenilir kariyerli ve konumlu bireyler, ne kapı kapı kapı dolaşıp araç ararlar ne de gazete ilan sayfalarına bakarlar. Bu yüzden internet yatırımı bu iş için gerekli olan araç çeşitliliğinden sonra en önemli ikinci unusurdur. Bu yatırımı yapmaz iseniz hem müşteri bulmakta zorlanırsınız , hem de size ulaşabilen az sayıda kalitesiz bir müşteri arzı ile karşı karşıya kalırsınız. Yerinizde sayar, hatta geri giderseniz. Araçlarınızın boş boş otoparkta durması mı, yoksa bir reklam bütçesi harcayarak, tüm araçlarınızın kirada olması mı? Karar sizin. Bir çok dar görüşlü ama kendini ekonomi uzmanı zanneden bazı zatlar, reklam yatırımını gereksiz, riskli ya da , ya geri dönüşü olmassa gibi aptalca düşünceler içerisinde yorumlarken, reklam yatırımı yapan firmaların er ya da geç portföylerini genişleterek , reklamlara harcadığı paradan kat be kat para kazadıklarının farkına asla varamayacaklardır. Araç kiralama şirketi açıp, araç alamamak ne ise, araç aldıktan sonra reklam yatırımı yapmamakta aynı mantıktır. Bu yatırımı optimum bütçelerle bir uzmandan yardım alarak yapmak gerekmektedir.

Oto kiralama firması açtıktan sonra hedefleyeceğiniz önemli misyonlardan birisi de müşteri memnuniyetidir. Bunun için önemli unsurlar şunlardır. Öncelikle kiraya araç verirken , aracın içi ve dışı mümkün olduğu kadar temiz olmalıdır. Araç bakımlı olmalı ve lastikleri iyi durumda olmalıdır. Özellikle lastik konusunu ihmal etmeyin. 4 teker üzerinde giden sermayenizi 3-5 kuruş için riske etmeyin. Aynı zamanda müşterinizin canını da hiçe saymayın. Her aracın en az bir takım yazlık ve kışlık lastiği olmalıdır. Örnek olarak bir otele gittiniz , oda pis , çarşaflar lekeli, duvarlar kırık dökük. Kendinizi nasıl hissedersiniz? İşte pis, koltukları lekeli, paspasları yırtık bir aracı kiralayan kişi de aynı şeyi hisseder.  Sağolsun kendini çok akıllı zanneden, yıllarca lastikten, kuaför ve bakım parasından kaçan bir çok irili ufaklı firma yerinde saydığının hatta geriye gittiğinin farkında olmadan bu işe devam etmekte ve işini hakkıyla yapan firmaların büyümelerine büyük katkı sağlamaktadırlar.

Müşterilerle muattap olacak kişinin mutlaka prezantabl, iyi diksiyonlu ve pazarlama konusunda temel eğitimli biri olması gerektiğini unutmayın. Kurumsal hiç bir firma, bu kriterlere uymayan bir kişiyi bu konum için istihdam etmez. Özellikle sadece belli bir yöreye ait şiveyle konuşan bir kişi pazarlama aşamasında müşterilerle muattap olmamalıdır. Yabancı müşteri adaylarından da talep alabilme ihtimaliniz her zaman olduğu için, temel ingilizce çok önemlidir. İngilizce bilen bir elemana sahip olamayan bir oto kiralama firması sadece 3 ileri vitesi bulunan bir araca benzer.

Araçlarınızın sigortalarını zamanında yaptırın, bakımlarını aksatmayın, vergilerini zamanında ödeyin.

Özetle ayrıntılara girmeden sadece temel olarak ele almaya çalıştığımız ” oto kiralama şirketi nasıl açılır ? ” başlıklı yazımız , umarız bu işi aklından geçirenlere bir nebze olsa de faydalı olmuştur.

Ankara kiralık oto